Ani Řekové nezapomínají na své světce, misionáře, které k nám před tisíciletím vyslali ze svého středu. Soluňané postavili svým svatým rodákům veliký chrám. Níže se můžete podívat na jeho pozoruhodnou byzantskou architekturu. Je to výmluvné a radostné svědectví o úctě pravoslavných Řeků ke sv. Cyrilu a Metoději, kteří se srdnatě vypravili nést Kristovo evangelium a pravoslavnou tradici kamsi daleko na sever...
Můžete se podívat na krásnou fotoreportáž z letošní slavnostní bohoslužby v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Soluni. Slouží pět biskupů, diákoni a řada kněží.
K fotografiím soluňského chrámu. Všimněte si velice nápadité skulptury u chrámu. Jednak je zcela ikonografická a dále je to nádherné ztvárnění opravdu hluboce duchovní ideje: rozevřená kniha tvoří symbolickou bránu na cestě ke chrámu, tj. skrze Bibli se vchází do služby Bohu – základní cyrilometodějská myšlenka. A kromě toho všeho – je to krásné. Inu, Řekové, Řekové... Jsou nedostižní.) (Kdo byste se chtěl při svých toulkách po Soluni do chrámu podívat, zde je mapa.)
| |
Autor těchto řádků byl v ikonografické dílně vynikajícího řeckého ikonopisce, otce Amvrosia, žijícího a pracujícího v monastýru ct. Nikodima Svatohorce. Právě v té době otec vytvářel ikony na cyrilometodějská témata pro soluňský chrám. Teď už jsou dávno dokončené a umístěné na stěnách chrámu. Můžete se podívat do ikonografovy dílny, jak ikony vznikaly.
Z dílny otce Amvrosia je také ikona uvítání sv. Cyrila a Metoděje knížetem Rostislavem na Moravě přiložená k článku: Stručně o sv. Cyrilu a Metoději a jejich dílu (o obsahu svátku). (V době naší návštěvy byla práce na této ikoně v počátcích. Nyní je i ona na stěně soluňského chrámu.)
Zpět na úvodní stránku